5 Δεκεμβρίου 2016

Νίκη με Λαύριο

Λαύριο - Παναθηναϊκός 60-84

Την 8η νίκη του έπειτα από εννέα αγωνιστικές στο πρωτάθλημα της Basket League σημείωσε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας άνετα εκτός έδρας του Λαυρίου DHI με 84-60. Πρώτος σκόρερ των «πράσινων» αναδείχθηκε ο Γιάννης Μπουρούσης με 14  πόντους, ενώ τον ακολούθησαν οι Κέι Σι Ρίβερς και Τζέιμς Φελντέιν με 13.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με το Λαύριο DHI να βρίσκεται κοντά στο σκορ ως το 5’ (7-9). Στο επόμενο δίλεπτο, όμως, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να τρέξει ένα σερί 9-0 για το 18-7 του 7’, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-10. Στο 14’ οι «πράσινοι» ξέφυγαν με 31-15, οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 40-30 στο 18,5’, όμως το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να προηγείται με 48-32. Στο 23’ η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (36-57), ενώ στο 28’ έφτασε στο +23 (39-62), πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου με 64-44. Στο 36’ ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 81-52, ενώ έφτασε στην τελική επικράτηση με 84-60

Τα δεκάλεπτα: 10-25, 32-48, 44-64, 60-84

Λαύριο DHI (Χρήστος Σερέλης): Χάμιλτον 2, Γιανγκ 11, Πάντερ 4, Γιαννακόπουλος 3 (1), Κοκ 4, Σέλτον 10, Στεφανίδης 1, Αθανασούλας 9 (1), Περράκης 4, Κακλαμανάκης 8, Αναγνωστάκης 4

Παναθηναϊκός (Τσάβι Πασκουάλ): Σίνγκλετον 11 (1), Νίκολς 4, Φελντέιν 13 (3), Χαραλαμπόπουλος 10 (2), Καλάθης Ν. 7, Ρίβερς 13 (3), Μποχωρίδης 2, Καλάθης Π., Φώτσης 2, Παππάς 8 (2), Γόντικας, Μπουρούσης 14